www.taringa.net

Trudno dziś zliczyć, ile prac naukowych lub publicystycznych poświęcono Thomasowi Sankarze. Nie sposób również ogarnąć ilości utworów literackich, muzycznych lub plastycznych, dla których jego osoba stała się źródłem natchnienia, bądź które nawiązywały tematem do jego postaci. Jedno dziś jest pewne: jego legenda przeżyła, zaś sam Burkińczyk - ze swoją nietuzinkową osobowością i bujnym życiorysem - stał się inspiracją nie tylko dla Afrykańczyków z najdalszych nawet zakątków kontynentu, ale również wzbudził zainteresowanie ogólnoświatowego audytorium. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie polskiemu czytelnikowi sylwetki tej jednej z najważniejszych ikon polityki afrykańskiej XX-wieku. Stanowi on zarazem próbę usystematyzowania informacji na temat „Afrykańskiego Che Guevary”, a jednocześnie krytycznej analizy wyznawanej przez niego ideologii. Poddamy zatem analizie jego poglądy i skonfrontujemy je z innymi rewolucyjnymi doktrynami ubiegłego stulecia. Spróbujemy nadto przyjrzeć się jego sylwetce i zastanowić się, jakim był człowiekiem, a także jakim politykiem i rewolucjonistą. Czy jak chcą niektórzy był diabłem, czy też aniołem i zbawcą Afryki. Z całą pewnością nie rozstrzygniemy tego dylematu. Możemy jedynie przedstawić obiektywne fakty, zaś wnioski dotyczące osoby Thomasa Sankary, każdy czytelnik powinien wyciągnąć sam!. A zatem „ad rem” – zacznijmy od samego początku, a więc od narodzin naszego bohatera.

 

zamachouagaWczoraj w stolicy Burkina Faso Wagadugu, przed godziną 20:00 czasu lokalnego, grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do luksusowego hotelu Splendid i leżącej w pobliżu znanej restauracji Cappuccino. Zamachowcy otworzyli ogień do cywilów, a następnie wzięli gości hotelu jako zakładników. Akacja wyzwalania budynku była prowadzona niemal przez całą noc. Dzięki sprawnej interwencji burkińskich sił specjalnych, wspomaganych przez wojska francuskie i amerykańskie, udał się uwolnić  ponad 100 zakładników. Trzydzieści trzy osoby trafiły do szpitala imienia prezydenta Blaise Compaoré. Źródła burkińskie mówią o 29 ofiarach śmiertelnych.

Jeszcze wczoraj rano (tj. 15 stycznia 2016 roku) nic nie wskazywało na to, że już za kilka godzin w samym centrum burkińskiej stolicy rozegra się dramat, który pozostanie na bardzo długo w pamięci mieszkańców tego kraju. Wprawdzie w sąsiednim Mali (obecnie w większej części kontrolowanym przez Dżihadystów) , niepokoje trwają już od dłuższego czasu, a porwania i zamachy zdarzają się co kilka dni (należy wspomnieć najgłośniejszy atak terrorystyczny na hotel Radisson Blu w Bamako z 20 listopada 2015 roku), Burkina Faso wydawała się względnie bezpiecznym miejscem, wolnym od jakichkolwiek aktów terroru. No właśnie bezpiecznym … aż do wczoraj. Od dawna wiadomo, że dawna Górna Wolta stanowi niejako strefę buforową, pewien rodzaj „muru” odgradzającego tereny zajęte przez islamistów z Azawadu, od nieopanowanej przez radykalistów części Afryki Zachodniej. O tym znaczeniu Burkina Faso mało się mówi, jednak od wielu lat państwa zachodnie (w jakimś zakresie) wspierają logistycznie i militarnie burkińskie siły zbrojne.

FESPACOW krajach określanych zwyczajowo mianem  „Zachodu” już od dawien dawna show-biznes odgrywa kluczową rolę w promowaniu konkretnych postaw, zachowań, nurtów muzycznych. Nie jest też zaskoczeniem stwierdzenie, że świat piosenkarzy, aktorów, modeli i dziennikarzy, czyli szeroko pojętej popkultury, to ogromny rynek, a widowiskowe koncerty, filmy z coraz to nowszymi efektami specjalnymi, czy same wizerunki sław warte są niewyobrażalne sumy.  A popkulturę w największej mierze kształtują przecież mass media: jak to się zwykło mówić - czwarta władza. To oczywiście nie jest żadna odkrywcza teza.  Jednak czy ktoś z nas zastanawiał kiedyś się jak wygląda to wszystko w innych rejonach świata niż Europa i Ameryka Północna? Jak pop kultura rozwija się w Afryce, która jeszcze stosunkowo niedawno miała bardzo ograniczone możliwości rozwijania własnej odrębności kulturowej, cenzurowanej przez obce kanony kolonizatorów? Czy media mają tam tak wielki wpływ na postrzeganie świata, kształtowanie poglądów i kreowanie nowych lub starych nazwisk. Jaki rodzaj muzyki króluje w radiach państw Czarnego Lądu? Jak „popularna i mniej popularna” kultura wygląda w samym centrum Afryki Zachodniej czyli Burkina Faso?

źródło:www.accrareport.comNowe władze Burkina Faso wydały list gończy za dawnym prezydentem tego kraju – Blaise Compaoré.

Informacja w żaden sposób nie dziwi, ani nie zaskakuje. Od dawna wiadomo było, że postawienie zarzutów byłemu dyktatorowi to tylko kwestia czasu. Dogłębne śledztwo w sprawie śmierci Sankary prowadzone było tak naprawdę od chwili zmiany władzy w końcu października roku 2014, a nieprzemyślany zamach stanu z września ubiegłego roku tylko przyspieszył bieg wydarzeń. Roch Kaboré, który 29 grudnia został oficjalnie prezydentem dawnej Górnej Wolty, nie może przegapić takiej okazji. Już na samym początku swojej kadencji może zjednać sobie Burkińczyków poprzez wymierzenie sprawiedliwości mordercom bohatera narodowego, ikony panafrykanizmu - Thomasa Sankary. Zresztą przecież większość osób zamieszanych w zamach stanu z 1987 roku siedzi już w więzieniu i oczekuje wyroku (wspomnieć warto o gen. Diendéré – głowie RSP i „przywódcy” ostatniego zamachu stanu). No właśnie! - większość, ale nie najważniejsza osoba - Blaise Compaoré.