zamachouagaWczoraj w stolicy Burkina Faso Wagadugu, przed godziną 20:00 czasu lokalnego, grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do luksusowego hotelu Splendid i leżącej w pobliżu znanej restauracji Cappuccino. Zamachowcy otworzyli ogień do cywilów, a następnie wzięli gości hotelu jako zakładników. Akacja wyzwalania budynku była prowadzona niemal przez całą noc. Dzięki sprawnej interwencji burkińskich sił specjalnych, wspomaganych przez wojska francuskie i amerykańskie, udał się uwolnić  ponad 100 zakładników. Trzydzieści trzy osoby trafiły do szpitala imienia prezydenta Blaise Compaoré. Źródła burkińskie mówią o 29 ofiarach śmiertelnych.

Jeszcze wczoraj rano (tj. 15 stycznia 2016 roku) nic nie wskazywało na to, że już za kilka godzin w samym centrum burkińskiej stolicy rozegra się dramat, który pozostanie na bardzo długo w pamięci mieszkańców tego kraju. Wprawdzie w sąsiednim Mali (obecnie w większej części kontrolowanym przez Dżihadystów) , niepokoje trwają już od dłuższego czasu, a porwania i zamachy zdarzają się co kilka dni (należy wspomnieć najgłośniejszy atak terrorystyczny na hotel Radisson Blu w Bamako z 20 listopada 2015 roku), Burkina Faso wydawała się względnie bezpiecznym miejscem, wolnym od jakichkolwiek aktów terroru. No właśnie bezpiecznym … aż do wczoraj. Od dawna wiadomo, że dawna Górna Wolta stanowi niejako strefę buforową, pewien rodzaj „muru” odgradzającego tereny zajęte przez islamistów z Azawadu, od nieopanowanej przez radykalistów części Afryki Zachodniej. O tym znaczeniu Burkina Faso mało się mówi, jednak od wielu lat państwa zachodnie (w jakimś zakresie) wspierają logistycznie i militarnie burkińskie siły zbrojne.

Wczoraj popołudniu, około godziny 14:00, dwóch uzbrojonych mężczyzn zaatakowało jednostkę żandarmerii w pobliżu Gorom-Gorom. W wyniku napadu dwie osoby poniosły śmierć, dwie zostały ranne. Nic jednak nie wskazywało na to co miało nastąpić za kilka godzin. 

źródło:www.burkina24.com O godzinie 19:45 w stolicy kraju Wagadugu grupa uzbrojonych bojowników ostrzelała restaurację Cappuccino leżącą przy najsłynniejszej ulicy w Ouaga, czyli alei Kwame Nkrumah. Potem napastnicy udali się do pobliskiego hotelu Splendid. Sześciopiętrowy budynek, jako że jest jednym z bardziej ekskluzywnych obiektów w mieście, stał się ulubionym miejscem przebywających w Burkina cudzoziemców - szczególnie Europejczyków. Cel ataku nie był więc przypadkowy. Terroryści wtargnęli do wieżowca, otworzyli ogień do niczego niespodziewających się gości hotelowych, biorąc następnie większą część z nich za zakładników.

Na ulicach centrum miasta przez całą noc słychać było strzały i krzyki. Dzięki natychmiastowej reakcji burkińskich sił specjalnych, przy wsparciu przebywających  w Ouaga żołnierzy francuskich oraz amerykańskich, udało się uratować większość z ponad 150 zakładników. Obecnie oficjalne dane przedstawione przez władze Burkina Faso mówią o 29 ofiarach śmiertelnych. Uwolnionych zostało 126 zakładników z czego około 40 trafiło do burkińskiego szpitala. Mówi się też o zabiciu 4 Dżihadystów (według burkińskich służby wśród zamachowców miały znajdować się także dwie kobiety; francuska ambasad w Wagadugu nie potwierdziła tych informacji).

 Na miejsce zamachu z samego rana przybył niedawno wybrany prezydent Roch Marc Christian Kaboré. Głowa państwa określiła atak mianem  „tchórzliwego i nikczemnego” aktu terroru oraz wezwała Burkińczyków do czujności i odwagi w tym trudnym czasie. Niedługo potem, bo o godzinie 9:45, prezydent ogłosił nadzwyczajne zebranie Rady Ministrów w pałacu Kossyam, w celu opanowania kryzysowej sytuacji w kraju. Rannych w burkińskiej klinice odwiedziła pierwsza dama Burkina Faso - Pani Sika Kaboré.

 

Atak na burkińską stolicę nie był przypadkowy, ale przemyślany i starannie dopracowany. Agencja Reutera poinformowała, że w nocy z piątku na sobotę na północy „Kraju prawych ludzi” (niedaleko granicy z Mali) uprowadzony został australijski lekarz i jego żona. Wprawdzie nie potwierdzono związku porwania z zamachami ze stolicy, jednak wiele wskazuje na to, że oba zdarzenia łączą się. 

Obecnie na ulicach Ouaga panuje względny spokój, jednak władze ze względów bezpieczeństwa proszą obywateli o pozostanie w domach.  Armia i policja zabezpieczają miejsce zamachu.

Mimo, że Burkina Faso jest państwem, o którym w globalnych mediach mówi się rzadko, dziś śmiało powiedzieć możemy że oczy świata zwrócone są na Wagadugu. To pierwszy tak duży atak terrorystyczny w tej części Afryki, co niewątpliwie jest wyraźnym sygnałem powiększania wpływów skrajnie radykalnych organizacji islamistycznych na powyższych terenach. Wyrazy współczucia narodowi burkińskiemu złożyli m.in. François Hollande, Macky Sall, Guillaume Soro i Ibrahim Keïta.

 

Ostatnie miesiące były niezwykle ciężkie dla całej Burkina Faso. Po obaleniu rządzącego ponad 27 lat prezydenta Blaise Compaoré, państwo wkroczyło w okras transformacji ustrojowej. We wrześniu ubiegłego roku grupa współpracowników byłego dyktatora, uprowadziła głowę państwa Michela Kafando i premiera Isaac’a Zidę, przejmując kontrolę nad krajem. Przy braku wsparcia ze strony armii i w związku z bardzo silnymi protestami społecznymi, członkowie RSP poddali się, oddając władzę w dawnej Górnej Wolcie.

Burkińczycy dzięki swojej niezwykłej determinacji i woli zmiany czegoś na lepsze, doprowadzili do pierwszych w pełni wolnych wyborów, w wyniku których na nowego prezydenta wybrany został Roch Kaboré. Postawa obywateli tego kraju może być wzorem dla wielu państw kontynentu, który ciągle boryka się z problemem „wiecznych prezydentów”. Wydawało się, że to co najgorsze już minęło. Na horyzoncie pojawiła się jednak nowa (a właściwie nie nowa, lecz „zapomniana” ostatnio w tym państwie) przeszkoda – problem terroryzmu. Czy władze Burkina Faso będą na tyle sprawne, a ich działania na tyle efektywne by stawić czoła takiemu przeciwnikowi? Czy państwa szeroko pojętego Zachodu zaangażują się bardziej w pomoc krajom tej części świata? Czy w końcu Burkińczycy, będą mieli na tyle wytrwałości i odwagi, by nie dać się zastraszyć krwawym ekstremistom? Akurat o to ostatnie jestem spokojny…

 

Autor: Dorian Scheuring 

 

1661665 1729603250603838 6853855286971086686 n