Zgodnie z danymi pochodzącymi z 2006 roku Burkina Faso posiadała ponad 40 miast o ludności przekraczającej 8 tys. mieszkańców.

 

Wagadugu (Ouagadougou; potocznie Ouaga) jest największym miastem w kraju i zarazem jego stolicą. Miasto liczące obecnie około 1,7 mln mieszkańców, leży w centrum Burkina i jest stolicą prowincji Kadiogo. Wagadugu było najważniejszym państwem-miastem Imperium Mossich, siedzibą Moro Naaby – podlegały mu wszystkie inne „prowincje” rządzone na ogół przez krewnych króla-kapłana m.in. Tenkodogo, Fada N'gourma, Yatenga. W 1896 roku do miasta wkroczył generał Voulet i od tego czasu Ouaga znalazła się pod okupacją Francji. Jest to główny ośrodek handlowy i gospodarczy kraju Podstawowymi gałęziami przemysłu rozwiniętymi w tym mieście są przemysł włókienniczy (głównie bawełniany), obuwniczy, metalowy i spożywczy (głównie orzeszki ziemne). W metropolii działa m.in. międzynarodowy port lotniczy, uniwersytet (założony w 1974 roku), a także kilka wyższych szkół, stadion sportowy „4 sierpnia”. Ouaga może poszczycić się także neoromańską Katedrą Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia, Wielkim Meczetem, nowoczesnym Pomnikiem Męczenników (OUAGA 2000), a także jedynym na świecie pomnikiem kinematografii. Miasto ma dobre połączenia drogowe i kolejowe z najważniejszymi ośrodkami w kraju i za granicą. W Ouaga odbywa się kilka istotnych festiwali m.in. FESPACO (największy afrykański festiwal filmowy), Jazz a Ouaga czy  Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Kukiełkowy.

 

 

pobraneii

 

Bobo-Dioulasso – drugie po Wagadugu pod wzglądem wielkości miasto Burkina Faso, leżące w jego zachodniej części. Jest ośrodkiem kulturalnym kraju i stolicą prowincji Houet. Bobo (często używana skrótowa nazwa) jest zamieszkane przez ponad 600 tys. osób. Do największych atrakcji turystycznych należy tu Wielki Meczet wzniesiony w 1880 roku (budowla w stylu sudańskim tzw. Kaktusowym) oraz stare miasto czyli Kibidwe. W mieście działa międzynarodowy port lotniczy i uniwersytet.

 

 

Ouahigouya – miasto położone w północnej części Burkina zamieszkałe przez około 100 tys. osób. Ośrodek założony w 1757 roku, stał się stolicą królestwa Yatenga (jednego z najważniejszych państewek wchodzących w skład Królestwa Mossi). Kilkakrotnie niszczone przez Francuzów (po raz pierwszy w 1825 roku), ostatecznie zajęte w 1896 roku. W mieście odbywa się FESCO – Festiwal Sportu i Kultury. W czasie konfliktu malijsko-burkińskiego (Wojny Bożonarodzeniowej) w 1985 roku malijskie wojska zbombardowały tutejsze targowisko – w atakach zginęło blisko 100 ludzi.

 

 

Banfora – ok. 95 tys. mieszkańców. Głównymi grupami etnicznymi są Bobo i Senufowie. Ze względu na bliskość licznych atrakcji (wodospady Karfiguela, jezioro Tengrela czy formacje skalne w pobliżu Sindou) Banfora cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów.

 

 

 

Miasto Populacja
Ouagadougou   1 700 000
Bobo Dioulasso               610 000
Koudougou        135 000
Ouahigouya       120 000
Banfora 95 000
Kaya      70 000
Fada N'gourma                50 000