Na obszarze Burkina Faso przeważają tereny równinne. Najwyższym punktem jest wznoszący się 749 m n.p.m. szczyt Pic de Nakourou (Tena Kuru), który zlokalizowany jest w zachodniej części kraju; niedaleko granicy z Mali. Pomiędzy Banforą, a Bobo-Dioulasso znajduje się słynne pasmo wyżynne Chaîne de Banfora z jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych kraju – wodospadami Cascades de Karfiguéla (bezpośrednie sąsiedztwo miasta Banfora). Na zachód od Banfora podziwiać możemy piękne formacje skalne tzw. „wierzchołki” w pobliżu Sindou (miasto – stolica regionu Leraba). Naturalną szatą roślinną państwa jest sawanna, (południe oraz zachód kraju), natomiast na północnym wschodzie krajobraz przechodzi w półpustynie. Najczęściej spotykaną fauną są tutaj zebry, słonie, żyrafy i lwy.
Główny ciek wodny Burkina Faso: Wolta (rzeka od której nazwę wzięła dawna kolonia francuska, a potem niepodległa republika), powstaje z połączenia trzech rzek: Wolty Czarnej – od strony zachodniej oraz Wolty Białej i Wolty Czerwonej (dopływu Wolty Białej) - na wschodzie. Na terenie Ghany rzeka uchodzi do jeziora Wolta, będącego jednym z największych sztucznych zbiorników na świecie.
W Burkina Faso mamy do czynienia z suchym klimatem podrównikowym. Tak jak w innych państwach tej strefy klimatycznej możemy wyodrębnić:

  • - porę deszczową, która na południu kraju trwa około 5 miesięcy (od maja do października) a na północy 3 miesiące (od lipca do września);
  • - porę suchą, trwającą przez okres 7-9 miesięcy; od października do czerwca.

Średnia miesięczna temperatura powietrza - ponad 20°C (najwyższa w kwietniu i maju)
Roczna suma opadów - od 400-500 mm (północ) do ponad 900 mm (południe).

images