Burkina Faso jest krajem w Zachodniej Afryce Subsaharyjskiej, graniczącym z sześcioma państwami: Mali  - od północy, Nigrem - od wschodu, Beninem - na południowym wschodzie, Ghaną i Togo - na południu oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej - na południowym zachodzie.

 

burkina faso small map


Burkina jest dawną kolonią francuską (niepodległość uzyskała wraz z wieloma innymi państwami w 1960 r., który z tego powodu określany bywa mianem roku Afryki lub roku wyzwolenia Afryki). Do roku 1984  państwo to figurowało na mapach pod nazwą Górna Wolta. W tymże roku piąty prezydent w historii kraju – Thomas Sankara - nadał swej ojczyźnie nazwę „Burkina Faso”. Słowo „burkina” w języku mossi oznacza honor, prawość, zaś słowo „faso” w języku diula ojczyznę, ziemię ojców (stąd Burkina Faso – ziemia prawych ludzi). Określenie „Burkinabe” – oznaczające mieszkańców czyli Burkińczyków – znajduje pewne odzwierciedlenie w języku Fulfulde, gdyż „be” odnosi się do liczby mnogiej. Użycie tych trzech języków doskonale symbolizuje i obrazuje jedność państwa.  

 

Stolicą państwa jest Wagadugu (Ouagadougou) potocznie nazywane przez Burkińczyków „Ouaga”.
Populacja kraju liczy obecnie około 17 milionów osób. Zarówno Burkina Faso, jak i jej stolica Wagadugu zostały określone jednymi z najprzyjaźniejszych miejsc dla na świecie.

 

burkin faso

 

Flaga Burkina Faso ma postać dwóch poziomych pasów z gwiazdą po środku. Użyte barwy odnoszą się do koncepcji panafrykanizmu :
- czerwony symbolizuje rewolucję;
- zielony – bogactwo kraju;
- żółty – drogę prowadzącą do zwycięstwa.
Hymnem państwa jest kompozycja „Le Ditanye” (Hymn Zwycięstwa) do której słowa napisał Thomas Sankara. Mottem kraju jest dewiza „Jedność, Postęp, Sprawiedliwość” ([fr.] „Unité, Progrès, Justice”).